Obec Slatina
U Vysokého MýtaSlatina

Historie

Nejstarší stopy lidského osídlení jsou na území Slatiny doloženy několika archeologickými nálezy. První písemné prameny ze 12. století dokládají, že v těsném sousedství končila oblast držená klášterem premonstrátů z Litomyšle. Slatina leží na jedné z cest pronikání osadníků od Loučné k Tiché Orlici na Choceňsko. Prvním historicky doloženým majitelem Slatiny byl v r. 1363 kanovník litomyšlské biskupské kapituly Jan z Duban. V dalších stoletích Slatina často měnila své majitele. Podrobnější popis Slatiny pochází z r. 1610, je obsažen ve smlouvě o rozdělení majetku Hertvíka Zejdlice. V r. 1849 byla obci přiznána samostatnost o jejím hospodaření se mnoho zpráv nedochovalo. V r. 1989 ztratila Slatina postavení samostatné obce a byla připojena s dalšími vesnicemi k Vysokému Mýtu. V r. 1990 získala obec svou samostatnost zpět. V r. 2004 obecní úřad Slatina vydal knihu s názvem Slatina, kde se o historii obce dočtete více.